Motor Marşa Basıldığında ÇalışmıyorsaMarş ve Şarj Dinamosu

– Akaryakıt Kontrolü

Yakıt tankı boşalmak üzere veya tamamen boşalmış olabilir. Yakıt göstergesi hatalı gösteriyor olabilir. Yakıt tankını doldurun ve sistemin havasını alın. Akar yakıt boruları veya yakıt tankı veya yakıt otomatiğindeki süzgeçler tıkanmış olabilir. Temizleyip sistemin havasının alınması gerekir.

– Yakıt Filtresi

Yakıt filtresi tıkalı olabilir. Filtre, tıkalı ise filtreyi değiştirin ve yakıt sisteminin havasını alın.

– Yakıt Pompası

Yakıt pompasının motor durdurma kolu, durdurma durumunda olabilir. Bunu çalışma durumuna getirin. Yakıt otomatiği çalışmıyor olabilir. Yakıt otomatiğini söküp, arızayı gidermeyi deneyin veya yenisini takın.

  • Kollektör

  • Kömür Yatağı

  • Marş ve Şarz

  • Şarj dinamoları

– Enjektörler

Enjektöre yakıt gelmiyorsa, enjektörün bakıma ihtiyacı olabilir. Bu durumda gerekli bakımın yapılması gerekir veya enjektörlerin yenilenmesi gerekir.

– Isıtı Bujiler

Yanlış tip, soğuk çalıştırma tersibatı takılmış olabilir. Örneğin ısıtıcı bujilerin doğrusunun takılması gerekir. Aksi takdirde, soğuk havalarda, araç zor çalışacak veya hiç çalışmayacaktır.

– Subap ve Yakıt Pompası

Subap veya yakıt pompası ayarı bozulmuş olabilir. Kontrol edin ve ayarlayın.

– Soğuk Hava

Kışın hava sıcaklığı çok soğuk ise, ısıtıcı bujilerin, ısınması için biraz bekleyin ve marşa basın. Motor yine çalışmıyorsa, ısıtıcı bujilerini değiştirin ve tekrar marşa basmayı deneyin.

– Ateşleme Sistemi

Aracınız, benzinli bir motora sahipse, ateşleme sisteminde sorun olabilir. Öncelikle, buji kablolarının, bujilere tam takılı olduğunu kontrol edin. Buna rağmen motor yine çalışmıyorsa, bujileri sökerek sağlam olup olmadıklarını kontrol edin. Bujiler, eskimiş veya yıpranmışlarsa yenileriyle değiştirin. Aynı şekilde buji kabloları da eskimiş ve elektrik akımını iletemiyor olabilir. Kabloların sağlam olduğunu anlamak için çoklu ölçücü ile kontrol edin. Sorun yine devam ediyorsa, distribütör arızası veya endüksiyon bobini arızası neden olabilir. Distribütör kontakları oksitlenmiş olabilir. Oksiti temizleyiniz.

Endüksiyon bobini, bujilere gerekli olan yüksek voltajı üretir. Gözle veya test cihazıyla kontrol edilebilir. Gereken değer sağlanamıyorsa, yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Arabası olan arkadaşlarınıza yardımcı olmak için bu yazıyı PAYLAŞ
© Copyright 2024 Kardeşler Oto Servisi